• Na našej základnej škole každoročne realizujeme viaceré projekty, ktoré slúžia ku skvalitneniu, rozšíreniu a obohateniu edukačného procesu a mimoškolskej činnosti našich žiakov.

V školskom roku 2023/2024 napĺňame program nasledovných projektov s výchovným a vzdelávacím významom:

1.  Klimatický park - Finančný grant slávnostne udelený v Synagóge v Nitre dňa 03.04.2024

2. Aktívna škola

Naša škola sa od 1. septembra 2023 zapája do projektu MŠVVaŠ SR "Aktívna škola". Cieľom projektu je zaviesť viac pohybu na školách, a tým mať zdravšie a spokojnejšie deti.

3. Národný projekt "Podpora pomáhajúcich profesií 3"

4. Projekt " Again together"

Obec Marcelová v spolupráci so Základnou školou Cesta na vŕšku 1 sa uchádzala o finančný grant vo výške 4800 eur z rozpočtovej rezervy predsedu vlády SR v oblasti komunitného života s cieľom vybudovať moderné outdoorové ihrisko s workout zostavou. Úrad vlády SR dlhodobo podporuje lokálne komunity a grant na realizáciu ihriska pridelil aj obci Marcelová s účelovým určením pre základnú školu na realizáciu projektu "Again together!" Vďaka nemu dnes vznikol priestor, ktorý prináša nové možnosti na športovanie vo forme populárneho cvičenia s vlastnou váhou. Jednoduchá konštrukcia, hrazdy, bralá rôznych výšok, dĺžok a rozostupov umožnia dokonale si precvičiť celé telo. Svojím vzhľadom a funkčnosťou dokáže osloviť takmer všetky vekové kategórie. Motivuje k pohybu nielen deti a mládež, ale i staršie ročníky a súčasne obohacuje športovú infraštruktúru obce. Cvičebná zostava je vyrobená z odolných materiálov, spĺňa bezpečnostné kvalitatívne kritériá a je certifikovaná.

Dňa 27. septembra 2023 sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie nového ihriska spojené s podujatím s bohatým programom pod názvom " Go back", ktoré organizovala základná škola v spolupráci s obcou a miestnymi občianskymi aktivistami - Klubom rodičov, 35. skautským oddielom J. Baranyaiho, Poľovníckym združením, Klubom dôchodcov, Spevokolom, Združením Rádu rytierov vín svätého princa Imricha, Historickým klubom lukostrelcov Čierny sokol - Fekete sólyom a podobne.

V tento výnimočný deň prebiehali mnohé zaujímavé workshopy, počas ktorých mali možnosť prezentovať sa miestne občianske združenia podporujúce občiansku angažovanosť a zmysluplné využívanie voľného času občanov. V rámci solidarity prebehla aj dobrovoľná zbierka na pomoc občanov zasiahnutých vojnou. Diskusie o vplyve pandémie COVID 19 na rodičov, deti a spoločnosť potvrdili, že je dôležité obnoviť socializáciu v našej spoločnosti a znovuobjaviť radosť z možnosti opätovného stretávania sa, vzájomnej komunikácie a utužovania medziľudských vzťahov. Veľký úspech mal turnaj v minifutbale medzi rodičmi, deťmi a miestnymi futbalistami, či nácvik lukostreľby, precvičovanie jogy, volejbalu, výstavka domácich maznáčikov, letné kino pre deti a hudobný večer.

4. 2.ročník vzdelávacieho programu Roots and Shoots

V školskom roku 2022/2023 napĺňame program nasledovných projektov s výchovným a vzdelávacím významom:

1. Národný projekt "Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II"

2. Angažovaná škola

3. 2.ročník vzdelávacieho programu Roots and Shoots

V školskom roku 2021/2022 napĺňame program nasledovných projektov s výchovným a vzdelávacím významom:

1. Žiak náš partner

2. Mosty inkluzívneho vzdelávania

3. Spolu múdrejší 3

4. 1.ročník vzdelávacieho programu Roots & Shoots: Plníme detské sny - za podpory nadácie Greenfondation

V školskom roku 2020/2021 napĺňame program nasledovných projektov s výchovným a vzdelávacím významom:

1. Žiak náš partner

2. Mosty inkluzívneho vzdelávania

V školskom roku 2019/2020 napĺňame program nasledovných projektov s výchovným a vzdelávacím významom:

1. Záhrada, ktorá učí

2. Podpora športu na území NSK - 2019

3. Podpora kultúry na území NSK - 2019

4. Žiak náš partner

5. Mosty inkluzívneho vzdelávania

Projekt Záhrada, ktorá učí

Partneri projektu: Občianske združenie CEEV Živica a spoločnosť IKEA

Trvanie projektu: február 2019 – november 2019

Harmonogram:

1. Trojdňový kurz pre realizačný tím školy (pedagóg + 3 žiaci) zameraný na tvorbu záhrad, ktoré učia a vyučovania bádateľskou metódou v nich v termíne 8. – 10.4.2019 vo Vzdelávacom centre Zaježová neďaleko Zvolena.

2. Odborná pomoc a konzultácie počas celého trvania projektu Záhrada, ktorá učí  vrátane osobnej návštevy a poradenstva na škole pred samotným budovaním učiacich prvkov záhrady.

3. Vybudovanie prvkov Záhrady, ktorá učí na základe školou vopred vypracovaného a Živicou schváleného rozpočtu.

4. Slávnostné otvorenie Záhrady, ktorá učí